Tel. 605 606 882
LOGO-SPEKTRUM
ul. SOLNA 6
55-100 Trzebnica
Katarzyna Matyasik
neurologopeda
specjalista wczesnej logopedii klinicznej
Terapia zaburzeń mowy
Gabinet Logopedyczny oferuje wielozakresową logopedyczną i neurologopedyczną terapię zaburzeń mowy u dzieci, młodzieży i dorosłych.
W terapii wykorzystywane są elementy różnych metod w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów m.in. elementy metody Castillo-Moralesa, Swietlany Masgutowej, Integracji Sensorycznej, Kinezjologii Edukacyjnej, metody werbo-tonalnej itp.
W razie potrzeb pacjenci kierowani są na dodatkowe konsultacje do lekarzy specjalistów oraz rehabilitantów i psychologów.
Terapią objęci są pacjenci z takimi zaburzeniami mowy, jak:
-
Opóźniony rozwój mowy.
-
Wady wymowy (dyslalia) – nieprawidłowa artykulacja głosek.
-
Zaburzenia mowy występujące na tle uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (upośledzenie umysłowe, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa i inne zespoły genetyczne);
-
Zaburzenia mowy i komunikacji o typie afazji i dysfazji – u pacjentów z uszkodzeniami neurologicznymi po przebytych urazach i udarach mózgu.
-
Zaburzenia mowy o typie dysartrii – u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
-
Dysfonia - zaburzenia głosu o różnym podłożu występujące na tle zaburzeń organicznych (guzki głosowe, zmiany przerostowe strun głosowych i inne) lub czynnościowych.
W ramach terapii prowadzone są:
-
masaż narządów artykulacyjnych (klasyczny oraz z wykorzystaniem instrumentarium logopedycznego, elementy stymulacji według Castillo-Moralesa);
-
ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie narządów mowy oraz podnoszące ich sprawność ruchową i czuciową;
-
ćwiczenia oddechowe;
-
stymulacja sensomotoryczna ze szczególnym uwzględnieniem zmysłu równowagi, czucia głębokiego i powierzchniowego;
-
ćwiczenia stymulujące procesy leżące u podłoża prawidłowego rozwoju mowy (m.in. słuch fonematyczny, synteza i analiza słuchowa, słuchowa pamięć słów, kinestezja oralna);
-
ćwiczenia rozwijające mowę w aspekcie słownikowym, składniowym, fleksyjnym;
-
stymulacja procesów rozumienia i nadawania mowy, poprawa zdolności komunikacyjnych;
-
korekcja wad wymowy;
-
nauka alternatywnych metod komunikacji (gesty Makaton, symbole PCS) dla osób niemówiących;
-
wczesna nauka czytania (dla 2- i 3-latków).
Pamiętaj!
W każdym wieku można rozpocząć terapię logopedyczną. Jednak im wcześniej zgłosisz się na terapię, tym lepsze będą jej efekty.
Tylko systematyczna praca gwarantuje sukces terapeutyczny. Oprócz pracy w gabinecie konieczne są regularne ćwiczenia w domu!!!


